Je pro vás pasivní kouření horší než kouření?

Pravděpodobně již víte, že kouření cigaret je extrémně nebezpečné, ale jste si vědomi nebezpečí pasivního kouření z cigaret jiných lidí?

Kouření, které je zodpovědné za řadu potenciálně smrtelných problémů, jako je rakovina, srdeční choroby, cukrovka a plicní onemocnění, snižuje vaše šance na dlouhý a zdravý život. To je důvod, proč je tak důležité vyhledat pomoc, jak přestat kouřit, pokud máte pocit, že nejste schopni přestat sami.

Bohužel někdy nemusíte být kuřák, abyste trpěli negativním dopadem cigaretového kouře. Pasivní kouření může být stejně nebezpečné jako kouření přímo, zvláště pokud jste přirozeně náchylnější k vysoké citlivosti na kouř.

Níže budeme zkoumat nebezpečí pasivního kouření a diskutovat o tom, zda může být stejně špatné nebo dokonce horší pro vaše zdraví než kouření.

Co je pasivní kouření?

Pasivní kouření označuje vaši expozici nebezpečným látkám z cigaret, které ostatní lidé kouří. Pokud jste mezi lidmi, kteří pravidelně kouří, měli byste si být vědomi nebezpečí pasivního kouření. Když někdo kouří cigaretu, dýmku, doutník nebo dokonce e-cigaretu, všechen kouř nemusí jít nutně do plic.

Jak si můžete všimnout, lidé, kteří kouří, jsou často obklopeni oblakem kouřového znečištění, tvořeným kouřem, který vydechují, a „bočním proudem“ kouře vytvořeným na zapáleném konci cigarety.

Lidé v blízkosti kuřáka mohou snadno vdechnout část tohoto sekundárního kouře, i když nestojí přímo v oblaku. Toto „pasivní“ kouření zvyšuje pravděpodobnost, že pasivní kuřáci onemocní stejnými nemocemi jako kuřáci, od rakoviny plic po srdeční choroby.

Pasivní kouř obsahuje více než 7 000 chemikálií, z nichž stovky jsou toxické. Podle některých studií je v pasivním kouři přibližně 70 složek schopných způsobit rakovinu.

Podle CDC neexistuje žádná bezriziková úroveň expozice pasivnímu kouření. I lidé, kteří vdechují jen velmi malé množství tohoto kouře, mohou být vystaveni různým zdravotním problémům, od těžkých astmatických záchvatů až po mrtvici.

Jak nebezpečný je pasivní kouř?

S tolika smrtelnými dráždivými látkami, toxiny a rakovinotvornými látkami v pasivním kouření je nejlepší se expozici za každou cenu vyhnout. To je jeden z mnoha důvodů, proč tolik vlád v průběhu let bránilo lidem kouřit v uzavřených veřejných prostorách.

Ačkoli výzkum nebezpečí pasivního kouření stále probíhá, současné studie naznačují, že pro většinu lidí není tak nebezpečné jako kouření z první ruky. V důsledku kouření ročně obecně zemře kolem 480 000 lidí v USA. Případně expozice pasivnímu kouření způsobí v Americe každý rok kolem 41 000 úmrtí .

Pasivní kouření je samozřejmě stále extrémně nebezpečné. Část toho, co dělá pasivní kouření tak problematické, je, že si nemusíte být vždy vědomi, že jste mu vystaveni. Mnoho dráždivých látek a látek v pasivním kouři je neviditelných. Otevření okna nebo kouření v jiné místnosti vašeho domova nemusí nutně chránit vaši rodinu.

Kouř může také přetrvávat ve vzduchu několik hodin poté, co někdo dokouří cigaretu, což znamená, že nebezpečné toxiny se snadno přenesou na nekuřáky. Podobně jako kouření je známo, že pasivní kouření způsobuje rakovinu, a to i u lidí, kteří nikdy plně nekouřili.

Mezi běžné druhy rakoviny způsobené pasivním kouřením patří rakovina hrtanu, nosohltanu a prsu. Vystavení matek a dětí pasivnímu kouření může také způsobit rakovinu u dětí včetně lymfomu a leukémie.

Pasivní kouření může být škodlivé i jinak. Dýchání pasivního kouře ovlivňuje srdce a krevní cévy, zvyšuje krevní tlak a zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Odborníci dokonce tvrdí, že pasivní kouření může zvýšit riziko srdečních onemocnění.

Kdo je nejvíce ohrožen, pokud jde o nebezpečí pasivního kouření?

Pro každého je pravidelné vystavování se pasivnímu kouření nebezpečné. Někteří lidé jsou však ohroženi více než jiní. Lidé, kteří pravidelně dýchají pasivní kouření, jsou vystaveni většímu riziku onemocnění, jako je rakovina plic a srdeční onemocnění, protože jsou vystaveni častějšímu kontaktu. V důsledku toho jsou více ohroženy děti, které vyrůstají s rodičem, který často kouří, nebo lidmi s kuřáckými partnery.

Někteří lidé také častěji trpí širší škálou problémů v důsledku pasivního kouření. Těhotné ženy vystavené pasivnímu kouření jsou vystaveny většímu riziku předčasného porodu.

Děti jsou obzvláště ohroženy pasivním kouřením, protože mají méně vyvinuté dýchací cesty, imunitní systém a plíce. U dětí v domácnosti, kde alespoň jedna osoba kouří, je větší pravděpodobnost, že se vyvinou :

  • Infekce hrudníku, jako je bronchitida a pneumonie
  • Astma
  • Meningitida
  • Kašel a nachlazení
  • Ušní infekce
  • Pravidelná onemocnění (jako je nachlazení a chřipka)

Děti mohou být zvláště zranitelné vůči rizikům pasivního kouření v uzavřených nebo malých prostorách, kde kouř může snadněji dosáhnout nebezpečné úrovně. Například v autech je snadné, aby se hladina kouře vymkla kontrole, i když jsou otevřená okna.

Vaše genetika a pasivní kouření

Podobně jako u mnoha zdravotních problémů může být vaše riziko pasivního kouření ovlivněno také vaší genetikou . Někteří lidé jsou přirozeně náchylnější a citlivější k určitým formám environmentálních toxinů a znečišťujících látek. 

Zvýšená náchylnost k pasivnímu kouření je obvykle způsobena genetickými mutacemi, které zvyšují potenciální dopad jakéhokoli environmentálního nebo pasivního kouření, kterému jste vystaveni. Je to podobné, jako když někteří lidé budou náchylnější ke kofeinu nebo cukru.

Také můžete být více ohroženi pasivním kouřením, pokud již máte onemocnění související s funkcí plic nebo hrudníku. Například lidé s astmatem často zjistí, že jejich astmatické příznaky jsou rozrušené vystavením pasivnímu kouření. Pro lidi s CHOPN může být také velmi obtížné být v blízkosti lidí, kteří kouří, a to i poté, co dokouřili cigaretu.

Je kouř z druhé ruky z e-cigaret nebezpečný?

Vaporizéry a e-cigarety jsou v posledních letech stále populárnější, protože jsou často vnímány jako zdravější alternativa ke kouření. E-cigarety však stále mají svá nebezpečí. Mnoho lidí vyjadřovalo v průběhu let obavy z vedlejších účinků vdechování aerosolu z druhé ruky z vaporizéru, známého jako pára z druhé ruky.

V současné době odborníci naznačují, že je stále důležité vyhýbat se expozici výparům z druhé ruky, kdykoli je to možné. Pára vytvořená těmito produkty může stále vystavovat lidi nikotinu a dalším škodlivým chemikáliím. Tyto látky mohou způsobit různé nebezpečné vedlejší účinky, včetně infekcí hrudníku a dýchacích potíží. Existuje také riziko rakoviny.

Většina vlád začíná rozšiřovat politiku bez kouře a tabáku na cigarety a podobná zařízení.

Způsoby, jak se chránit před pasivním kouřem

Není vždy snadné rozpoznat, kdy se v prostředí nachází pasivní kouření, což může vaši ochranu extrémně ztížit. Nejlepší způsob, jak ochránit lidi před pasivním kouřením, je, aby se kuřáci vyvarovali kouření v blízkosti ostatních. Kuřáci by měli být vždy požádáni, aby kouřili venku a mimo skupiny v práci, na veřejných místech a v rekreačním prostředí.

Pokud se obáváte o úroveň rizika, vyzkoušejte tyto tipy:

  • Kouřte venku a udržujte v domácnostech a autech nekuřácké prostředí: Zajistěte, aby v uzavřených prostorách nebyl kouř. Pouhé otevřené okno v autě nebo domě nestačí k ochraně dětí a dalších lidí před pasivním kouřením. Stanovte si konkrétní pravidla, kde je na vašem pozemku povoleno kouření, a ujistěte se, že je dodržují vaši přátelé a rodinní příslušníci.
  • Promluvte si se svým šéfem: Existují různé vládní normy, které vyžadují, aby pracoviště vyčlenila pro zaměstnance vyhrazená místa pro kuřáky, mimo zbytek týmu. Pokud se obáváte, že jste v práci stále vystaveni pasivnímu kouření, promluvte si se svým šéfem o krocích, které můžete podniknout ke snížení rizika.
  • Buďte opatrní: Držte se dál od veřejných míst, kde je povoleno kouření. Pokud víte, že existují určité oblasti, kde je větší pravděpodobnost, že budete vystaveni pasivnímu kouření, držte své děti a sebe co nejdál. I když to nemusí být vždy možné, vždy můžete přejít silnici nebo jít jiným směrem, pokud uvidíte někoho kouřit.
  • Používejte čističky vzduchu: Čističky vzduchu nemusí být schopny odstranit všechny toxiny a potenciální kontaminanty pasivního kouře ze vzduchu, ale mohou mít pozitivní dopad. Použití vysoce účinných vzduchových filtrů pevných částic může pomoci filtrovat toxiny ve vzduchu. Můžete se dokonce podívat na specializované čističky vzduchu, které konkrétně pracují na snížení kouře.
  • Posilte svůj imunitní systém: Některé látky, jako je zázvor, zelený čaj a kurkuma, mohou pomoci chránit tělo před běžnými toxiny. Sloučeniny v těchto rostlinných látkách jsou vysoce účinné při inhibici aktivace karcinogenů v životním prostředí a cigaretovém kouři. Zvažte přidání nějaké přirozené ochrany do vaší stravy.